Bacula Backup GUI - IBAdmin

Wysłane przez inteos 
Bacula Backup GUI - IBAdmin 30 sty 2016 - 22:07:56

Send PM

Korzystając z okazji chciałbym zaprezentować tutaj nowy interfejs do zarządzania backupami w oparciu o oprogramowanie Bacula/Bacula Enterprise powstający w naszej firmie. Aplikacja ta budowana jest z myślą o maksymalnym uproszczeniu wszelkich prac i działań jakie musi wykonywać administrator oprogramowania backupowego. Dzięki temu nawet osoba nieobeznana z zawiłościami oprogramowania Bacula da sobie radę. Narzędzie umożliwia obsługę zarówno działań operacyjnych (jak praktycznie wszystkie dostępne GUI do Bacula, w tym Baculum) jak i konfiguracyjnych (podobnie jak BWeb Enterprise) w tym konfiguracji inicjalnej (czego nie posiada żaden). Posiada także moduł statystyk historycznych oparty o własne kolektory parametrów (w tym parametrów systemowych i oprogramowania backupowego). Aplikacja zbudowana jest w oparciu o Bootstrap3 + jQuery przez co interfejs jest responsywny i skalowalny także na urządzenia mobilne. Na swojej stronie prowadzę blog, gdzie opisuję funkcjonalności tego narzedzia okraszone dużą ilością screenshotów. Może kogoś to zainteresuje. Zapraszam pod ten adres: http://bacula.com.pl/category/software/ibadmin. Z chęcią poznam Wasze opinie.--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-02-03 16:37 przez inteos.
Re: Bacula Backup GUI - IBAdmin 03 lut 2016 - 15:02:25

Send PM

Zajebiste stary.
Skąd to mogę pobrać ?
Re: Bacula Backup GUI - IBAdmin 04 lut 2016 - 14:32:59

Send PM

Narzędzie jest jeszcze w "produkcji", więc nie jest jeszcze dostępne. Niedługo będzie, dam znać.

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: Bacula Backup GUI - IBAdmin 17 mar 2016 - 09:36:46

Send PM

Świetnie to wygląda, na jaki etapie są prace? Panel zostanie wypuszczony jako darmowe rozwiązanie? nie tylko dla klientów ;]

Quote
Oprogramowanie jest produkowane przez firmę Inteos i będzie dostępne na licencji Open-Source dla wszystkich klientów usługi Inteos Backup.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-03-17 11:17 przez kleszcz.
Re: Bacula Backup GUI - IBAdmin 17 mar 2016 - 12:03:28

Send PM

kleszcz Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Świetnie to wygląda, na jaki etapie są prace?

Postęp prac można śledzić na moim blogu: http://bacula.com.pl/blog lub w serwisach społecznościowych (FB/G+). Prace idą sprawnie. Aktualnie pracujemy nad modułem konfiguracji zadań i urządzeń archiwizacyjnych. Gotowe są moduły przeglądu i zarządzania zadaniami, moduł statystyczny w tym kolektor statystyk systemowych czy zarządzania klientami backupowymi. W planach są także takie funkcjonalności jak Enterprise Authorization (AD/LDAP), pełny Multitenant czy klastrowanie usług + Disaster Recovery z replikacją środowiska. Plany są ambitne.

> Panel zostanie wypuszczony jako darmowe
> rozwiązanie? nie tylko dla klientów ;]

Narzędzie będzie udostępnione na licencji Open-Source (nie będzie to licencja freeware) ze wszystkimi jej zaletami dla użytkowników, podobnie jak Bacula. Celem powstania narzędzia jest maksymalne uproszczenie zadań administracyjnych dla użytkowników Inteos Backup. Celem nie jest konkurowanie z Baculum ani innym narzędziem dla Bacula/BEE.

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: Bacula Backup GUI - IBAdmin 23 maj 2017 - 16:29:22

Send PM

Pozwolę sobie wskrzesić stary wątek, bo od ostatniego roku sporo się zmieniło w temacie. Aplikacja zarządzająca została całkowicie przepisana na inny silnik aplikacyjny i mocniej rozbudowana. Niestety w dalszym ciągu jest w pracach deweloperskich, ale ilość funkcjonalności jaką oferuje i ma oferować powoduje, że prace trwają i trwają. Odświeżam wątek, to trwają rozmowy aby aplikacja była dostępna dla szerszej publiczności a nie tylko dla klientów. Z tego powodu ciekaw jestem czy znalazł by się jakiś chętny na przetestowanie sobie aplikacji w swoim środowisku testowym. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, to proszę o prywatną wiadomość na tym forum.

Trochę opisu czym jest IBAdmin. To aplikacja webowa do pełnego zarządzania i administrowanie środowiskiem Bacula. Pisząc pełne zarządzanie i administrowanie mam na myśli nie tylko możliwości jakie daje z tuzin istniejących od wielu lat podobnych narzędzi, ale także pełne zarządzanie konfiguracją i zmianami. Dotychczasowe aplikacje GUI pozwalają tylko podglądać działające środowisko, uruchamiać czy zatrzymywać zadania oraz zarządzać wolumenami, czasem także trochę wykresów, itp. Niektóre pozwalają także na graficzne odtwarzanie danych i ... generalnie na tym się cała zabawa kończy. Oczywistym wyjątkiem jest tutaj BWeb Enterprise, który będąc dostarczanym przez samego producenta ma praktycznie wszystko co powinien mieć. Ale jeśli płacisz to oczywiście wymagasz.

Jednak praca z BWeb jest tak samo prosta jak praca bezpośrednio z Bacula. Kto wie o co chodzi, ten będzie pływał jak ryba w wodzie. Kto nie wie, ten musi nauczyć się Bacula.
IBAdmin jest pod tym względem inny. Całość skomplikowania ukryta jest za odpowiednio przygotowanym interfejsem upraszczającym rzeczy do minimum. To oznacza, m.in. że całość konfiguracji realizowana jest wyłącznie przez aplikację i nie ma możliwości aby ktoś "pogmerał" sobie w plikach konfiguracyjnych. Generalnie coś za coś.

Na zakończenie mojego, trochę długiego wywodu zapraszam na stronę, gdzie opisuję poszczególne funkcjonalności: http://bacula.com.pl/category/software/ibadmin

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: Bacula Backup GUI - IBAdmin 24 maj 2017 - 19:24:12

Send PM

Z przyjemnościom zrobię testy.

Czy można aplikacje podłączyć do działającego środowiska ?
Re: Bacula Backup GUI - IBAdmin 25 maj 2017 - 11:54:14

Send PM

Aplikacja IBAdmin przechowuje i zarządza konfiguracją poprzez dane w bazie danych. W związku z tym każdy z komponentów generuje sobie swoją konfigurację na podstawie tych danych. Takie podejście rozwiązuje kilka specyficznych problemów: zmiany konfiguracji są transakcyjne i żadna zmiana ich nie może zepsuć (pomijam błędy oprogramowania), upraszcza procedury DR, w szczególności replikację bo sama replikacja bazy katalogowej wystarczy aby mieć także konfigurację. Dodatkowo w bazie danych pewne parametry konfiguracyjne są domyślnie szyfrowane, dzięki czemu środowisko spełnia wymóg niezapisywania haseł w formie jawnej w plikach konfiguracyjnych.
Aktualnie aplikacja nie posiada modułu importu istniejącej konfiguracji do bazy danych (może kiedyś w przyszłości się jej dorobi), w związku z tym konfigurację trzeba zainicjalizować. Jak to wygląda opisałem tutaj: http://bacula.com.pl/blog/201601/ibadmin-konfiguracja-podstawowa
Jednak inicjalizacja konfiguracji jest tylko inicjalizacją konfiguracji i nie powoduje zerowania bazy katalogowej, więc dotychczas wykonane backupy pozostają jak najbardziej nietknięte. To oznacza, że można sobie istniejącą konfigurację wprowadzić ponownie za pomocą aplikacji i będzie ona działała.

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: Bacula Backup GUI - IBAdmin 24 kwi 2018 - 12:56:24

Send PM

Witam forumowiczów,

Pozwolę sobie odświeżyć stary wątek dotyczący aplikacji IBAdmin. Aplikacja ta została wydana jakiś czas temu na Githubie i jest dostępna dla wszystkich chcących z niej korzystać albo dołożyć się do jej rozwoju. Wersja jaka jest tam dostępna bez problemu współpracuje z Bacula Enterprise 8.x ale potrzebuje dostosowania do pracy z Bacula Community. Takie dostosowanie pojawi się zapewne za jakiś czas, chyba że ktoś ze społeczności przygotuje odpowiednie poprawki wcześniej.

Mamy nadzieję, że aplikacja przypadnie Wam do gustu a wielu osobom rozpoczynającym dopiero przygodę z Bacula ułatwi stawiania pierwszych kroków.

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować