Retencja Voluminów, pytania początkującego

Wysłane przez piechcik 
Retencja Voluminów, pytania początkującego 23 sie 2016 - 10:50:40

Send PM

Witam,
jako początkujący administrator baculi mam kilka pytań.
Otóż mam pod swoimi skrzydłami 6 komputerów (w przyszłości więcej) na których jest robiony backup tylko podczas wyłączenia komputera w określony dzień tygodnia. (za pomocą skryptu)
Czy jest możliwość wyłączenia "schedule"? Skrypt bacula-dir wymusza mi jego wpisanie - w tym przypadku niepotrzebnie.

Backup robi się przynajmniej raz w tygodniu - jak najlepiej ustawić retencje voluminów?

Najbardziej co mnie zastanawia to cała idea retencji - w moim przypadku wystarczy tylko jedna kopia bezpieczestwa na stacje. Tak więc pierwsze co mi przyszło na myśl to wrzucać wszystko na jeden volumin przyrostowo. Nie za bardzo wiem jednak jak dobrze kontrolować przebieg backupu. Rozumiem że przyrost zawsze będzie przyrostem i bacula porównuje pliki które są już zbackupowane i kopiuje tylko te których nie ma. Jenak jeśli będą one nagrywane na nowy volumin to backup znów wykona się od początku, tak jest??

Poproszę o jakieś propozycję tak aby 6-10 komputerów mogło być backupowane raz w tygodniu.
Re: Retencja Voluminów, pytania początkującego 05 wrz 2016 - 16:56:11

Send PM

Witam ponownie,
mój pierwszy post jest już nieaktualny - chyba sobie poradziłem, cały czas jednak mam wątpliwość jak zachowa się backup przyrostowy podczas zmieniania voluminu, czy jeśli była robiona pierwsza kopia na volume_1 to na volume_2 zrobi sie przyrost, czy full? (jeśli mam domyślnie ustawione na przyrost)

Drugie pytanie - czy bacula na pewno jest darmowa?

[www.baculasystems.com]

byłem cały czas przekonany że tak, niezależnie od platformy - czytając powyższy artykuł nie do końca rozumiem, muszę martwić się kupnem licencji na Windowsa?
Re: Retencja Voluminów, pytania początkującego 06 wrz 2016 - 11:07:30

Send PM

piechcik Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Witam ponownie,
> mój pierwszy post jest już nieaktualny - chyba
> sobie poradziłem, cały czas jednak mam
> wątpliwość jak zachowa się backup przyrostowy
> podczas zmieniania voluminu, czy jeśli była
> robiona pierwsza kopia na volume_1 to na volume_2
> zrobi sie przyrost, czy full? (jeśli mam
> domyślnie ustawione na przyrost)

Nie ma to znaczenia. Wolumeny są tylko składowiskiem danych na które trafiają zadania backupowe bez względu na to jakiego typu lub poziomu one były. Można sobie co najwyżej ustawić aby zadania danego poziomu trafiało na wolumeny danej puli.

>
> Drugie pytanie - czy bacula na pewno jest
> darmowa?
>

Bacula Community jest wydana na zmodyfikowanej licencji AGPLv3. Większość licencji OSS (w tym AGPLv3) nie zabrania pobierania opłat ale jednocześnie nie zabrania dzielenia się oprogramowaniem.

> [www.baculasystems.com]-
> bacula-community-users
>
> byłem cały czas przekonany że tak, niezależnie
> od platformy - czytając powyższy artykuł nie do
> końca rozumiem, muszę martwić się kupnem
> licencji na Windowsa?

Dlaczego martwić? To co pokazałeś w linku powyżej to Bacula Enterprise (klient dla Windows) sprzedawana dla użytkowników wersji Community. Jeśli chcesz skorzystać z tej oferty, to proszę bardzo. Bacula Community jest dostępna jak dotychczas (https://sourceforge.net/projects/bacula/files/).

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: Retencja Voluminów, pytania początkującego 09 wrz 2016 - 13:03:42

Send PM

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Jeszcze jedno pytanie:
Jeśli decyduje się na backup przyrostowy to rozumiem, że tylko pierwsza kopia będzie full. Co w przypadku gdy volumin na którym jest kopia full będzie miał status Purged i dane będą gotowe do nadpisania? Bacula ponownie wykona full backup?
Re: Retencja Voluminów, pytania początkującego 07 lis 2016 - 10:19:33

Send PM

piechcik Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
>
> Jeszcze jedno pytanie:
> Jeśli decyduje się na backup przyrostowy to
> rozumiem, że tylko pierwsza kopia będzie full.

Tak.

> Co w przypadku gdy volumin na którym jest kopia
> full będzie miał status Purged i dane będą
> gotowe do nadpisania? Bacula ponownie wykona full
> backup?

To bardzo niebezpieczna sytuacja, gdzie tracisz podstawę swoich backupów. Wydaje mi się, że w którejś wersji Bacula poprawiono to tak, że jedyny backup Full nie będzie tak łatwo kasowany (wolumen z takim backupem), ale to należało by sprawdzić. Generalnie powinno się to tak robić aby co jakiś czas backup Full lub VirtualFull był wykonywany, co pozwoli "trzymać w ryzach" ilość backupów przyrostowych, które podczas odtwarzania muszą być poskładane aby dać realny obraz danych do odtworzenia.

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować