Cartridge change or "update slots" may be required

Wysłane przez rostman 
Cartridge change or "update slots" may be required 11 wrz 2016 - 10:32:32

Send PM

Pytanie, czemu może chcieć taśmę LM7970L4? Jak są jeszcze dostępne wolne do zapisu.

svbk-sd Spooling data again ...
svbk-sd User specified spool size reached.
Writing spooled data to Volume. Despooling 107,374,193,659 bytes ...
svbk-sd Despooling elapsed time = 00:39:44, Transfer rate = 45.03 M Bytes/second
svbk-sd Spooling data again ...
svbk-sd User specified spool size reached.
Writing spooled data to Volume. Despooling 107,374,193,515 bytes ...
svbk-sd End of Volume "LL2354L4" at 748:11346 on device "lto4drive" (/dev/nst0). Write of 64512 bytes got -1.
svbk-sd Re-read of last block succeeded.
End of medium on Volume "LL2354L4" Bytes=748,684,081,152 Blocks=11,605,345 at 11-Sep-2016 01:49.
3307 Issuing autochanger "unload slot 9, drive 0" command.
svbk-dir Max configured use duration=345,600 sec. exceeded. Marking Volume "LL2340L4" as Used.
Recycled volume "LM7970L4"
svbk-sd No slot defined in catalog (slot=0) for Volume "LM7970L4" on "lto4drive" (/dev/nst0).
Cartridge change or "update slots" may be required.
3301 Issuing autochanger "loaded? drive 0" command.
svbk-sd 3302 Autochanger "loaded? drive 0", result: nothing loaded.
3301 Issuing autochanger "loaded? drive 0" command.
3302 Autochanger "loaded? drive 0", result: nothing loaded.
Warning: mount.c:217 Open device "lto4drive" (/dev/nst0) Volume "LM7970L4" failed: ERR=dev.c:506 Unable to open device "lto4drive" (/dev/nst0): ERR=No medium found
No slot defined in catalog (slot=0) for Volume "LM7970L4" on "lto4drive" (/dev/nst0).
Please mount Volume "LM7970L4" or label a new one for:
Job: Backup_SERVER.2016-09-09_22.30.00_45
Storage: "lto4drive" (/dev/nst0)
Pool: TapePool
Media type: LTO-4
svbk-sd Warning: mount.c:217 Open device "lto4drive" (/dev/nst0) Volume "LM7970L4" failed: ERR=dev.c:506 Unable to open device "lto4drive" (/dev/nst0): ERR=No medium found
svbk-sd Warning: mount.c:217 Open device "lto4drive" (/dev/nst0) Volume "LM7970L4" failed: ERR=dev.c:506 Unable to open device "lto4drive" (/dev/nst0): ERR=No medium found
svbk-sd Please mount Volume "LM7970L4" or label a new one for:
Job: Backup_SERVER.2016-09-09_22.30.00_45
Storage: "lto4drive" (/dev/nst0)
Pool: TapePool
Media type: LTO-4
Re: Cartridge change or "update slots" may be required 27 wrz 2016 - 08:26:16

Send PM

rostman Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Pytanie, czemu może chcieć taśmę LM7970L4? Jak
> są jeszcze dostępne wolne do zapisu.

To pokaż, że takowe są. Może jednak nie ma jak Bacula wybiera inną taśmę do zapisu. smiling smiley

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: Cartridge change or "update slots" may be required 27 wrz 2016 - 21:11:56

Send PM

Witaj rostman,

Z załączonego listingu widać, że prośba o zamontowanie taśmy "LM7970L4" jest tylko wynikiem niespodziewanego wyjścia ze Storage Daemona po kilku próbach nieudanego kontaktu z urządzeniem nst0.

Wygląda na to, że urządzenie nst0 nie jest poprawnie zainicjalizowane w systamie. Możesz sprawdzić czy urządzenie nie jest uśpione (tzw. standby mode) albo wyłączone. Czasem dzieje się tak, gdy urządzenie zostanie włączone zbyt późno po starcie systemu i UDEV nie zainicjuje urządzenia ze względu na kontroler bez wsparcia dla hot plug. Wadliwy kabel sygnałowy mogą też być przyczyną.

Jak z urządzeniem jest wszystko OK i jest widoczne w systemie, to pozostaje przejrzenie logów dmesg czy to nie jakiś problem sprzętowy.

Powodzenia.
Marcin Haba (gani)
Re: Cartridge change or "update slots" may be required 29 wrz 2016 - 12:46:47

Send PM

Ja bym się skupił bardziej na tym błędzie:
svbk-sd No slot defined in catalog (slot=0) for Volume "LM7970L4" on "lto4drive" (/dev/nst0). 
Bo jak Bacula nie wiedziała co ma załadować, to nie załadowała i w napędzie nie było taśmy i z tego powodu mogą to być kolejne błędy takie jak:
Unable to open device "lto4drive" (/dev/nst0): ERR=No medium found
pozdrawiam

--
Re: Cartridge change or "update slots" may be required 30 wrz 2016 - 06:53:29

Send PM

Witaj inteos,

inteos Napisał(a):
> Ja bym się skupił bardziej na tym błędzie:
>
> svbk-sd No slot defined in catalog (slot=0) for
> Volume "LM7970L4" on "lto4drive" (/dev/nst0). 
> Cartridge change or "update slots" may be
> required.
>
> Bo jak Bacula nie wiedziała co ma załadować, to
> nie załadowała i w napędzie nie było taśmy i
> z tego powodu mogą to być kolejne błędy takie
> jak:
>
> Unable to open device "lto4drive" (/dev/nst0):
> ERR=No medium found
>
> pozdrawiam

Błąd, który wskazujesz, to raczej sytuacja, którą Bacula wykrywa i obsługuje w ten sposób, że sugeruje przeprowadzenie aktualizacji slotów.

W tym konkretnym przypadku jest to wynik tego samego problemu, który widać w późniejszej prośbie o zamontowanie taśmy "LM7970L4" czyli, że obydwa są efektem tego samego problemu ze sprzętem.

Mówiąc już całkiem "fizycznie", to plik specjalny urządzenia nst0 istniał w momencie startu Bacula SD, lecz w chwili zapisu do niego danych backupu "Backup_SERVER.2016-09-09_22.30.00_45", urządzenie nie było gotowe nic zapisać. Mogło być ono w trybie standby, mogło mieć wyłączony kabel zasilający i mogło doświadczyć resztę problemów, o których wspominałem w poprzednim moim wpisie tutaj.

Pozdrawiam
Marcin Haba (gani)
Re: Cartridge change or "update slots" may be required 01 pa 2016 - 12:35:24

Send PM

Hej gani,

Jako, że nie działa cytowanie to pozwolę sobie zrobić je ręcznie.

> Błąd, który wskazujesz, to raczej sytuacja, którą Bacula wykrywa i obsługuje w ten sposób, że sugeruje przeprowadzenie aktualizacji slotów.
Zgadza się i to może być przyczyna problemó OP. Sytuacja w której mamy autochanger i numer slotu równa się zero oznacza albo problem albo taśmę wyjętą z biblioteki. W obu przypadkach Bacula nie będzie w stanie wykonać na nią zapis.

> W tym konkretnym przypadku jest to wynik tego samego problemu, który widać w późniejszej prośbie o zamontowanie taśmy "LM7970L4" czyli, że obydwa są efektem tego samego problemu ze sprzętem.
Tu się całkowicie z Tobą nie zgodzę. Bo miałem generalnie taką sytuację, gdzie analogiczny błąd wynikał z tego, że admin włożył taśmę do biblioteki, bo potrzebowała go Bacula ale nie wykonał update slots.

> Mówiąc już całkiem "fizycznie", to plik specjalny urządzenia nst0 istniał w momencie startu Bacula SD
Jak system operacyjny wykryje napęd taśmowy to takie "fizyczne" urządzenie pojawia się w systemie i do czasu odłączenia go od systemu będzie "fizycznie" istniało.

>, lecz w chwili zapisu do niego danych backupu "Backup_SERVER.2016-09-09_22.30.00_45", urządzenie nie było gotowe nic zapisać.
Co nie dziwne biorąc pod uwagę rodzaj zgłaszanego błędu: ERR=No medium found

> Mogło być ono w trybie standby, mogło mieć wyłączony kabel zasilający i mogło doświadczyć resztę problemów, o których wspominałem w poprzednim moim wpisie tutaj.
Brzytwa Ockhama sugeruje jednak przyjęcie najprostszej wykładni błędu jaki się pojawił. Jak system operacyjny poprzez driver urządzenia zgłasza że w napędzie nie ma taśmy (sławetny: ERR=No medium found), to z dużym prawdopodobieństwem tak właśnie jest. Oczywiście możesz mieć rację, że przyczyną tego błędu może być uśpione urządzenie, problem z kablem scsi/sas/fc, zasilaniem, itp. Wydaje mi się jednak, że w tego typu sytuacjach błąd jaki system operacyjny by zgłosił to I/O Error, a nie No medium found. ERR=No medium found oznacza że system operacyjny (driver) skontaktował się z napędem i otrzymał od niego status gotowości taki, że nie jest gotowy bo nie ma taśmy w napędzie. Jak skontaktował się z napędem, to raczej ani napęd nie był uśpiony, anie kabel sygnałowy nie miał problemów, ani z zasilaniem. Oczywiście, nie stawiam na to kategorycznie, bo różne sytuacje się zdarzały.

--
Re: Cartridge change or "update slots" may be required 04 pa 2016 - 23:01:52

Send PM

Witaj inteos,

inteos
Zgadza się i to może być przyczyna problemó OP. Sytuacja w której mamy autochanger i numer slotu równa się zero oznacza albo problem albo taśmę wyjętą z biblioteki. W obu przypadkach Bacula nie będzie w stanie wykonać na nią zapis.

Odnośnie tego co piszesz o komunikatach:

No slot defined in catalog (slot=0) for Volume "LM7970L4" on "lto4drive" (/dev/nst0).

Slot jest równy zero gdyż tak zadziała Bacula w tym przypadku, gdy straci ona kontakt z sprzętem.

Algorytm do tego zawarty jest w liniach z instrukcją warunkową 121-132 w pliku:

bacula-7.4.4/src/stored/autochanger.c

inteos
Tu się całkowicie z Tobą nie zgodzę. Bo miałem generalnie taką sytuację, gdzie analogiczny błąd wynikał z tego, że admin włożył taśmę do biblioteki, bo potrzebowała go Bacula ale nie wykonał update slots.

No ten przypadek to mi na update slots nie wygląda :-)

inteos
Jak system operacyjny wykryje napęd taśmowy to takie "fizyczne" urządzenie pojawia się w systemie i do czasu odłączenia go od systemu będzie "fizycznie" istniało.

Nie. Napęd może pojawiać się i znikać. To zależy od co najmniej trzech czynników: interfejsu urządzenia, funkcji hot-plug w kontrolerze i ustawień UDEV.

inteos
Co nie dziwne biorąc pod uwagę rodzaj zgłaszanego błędu: ERR=No medium found
Ten błąd, to raczej taki "głos rozpaczy" z modułu kernela "st" a nie jakaś bezpośrednia przyczyna problemu :-)

inteos
Brzytwa Ockhama sugeruje jednak przyjęcie najprostszej wykładni błędu jaki się pojawił. Jak system operacyjny poprzez driver urządzenia zgłasza że w napędzie nie ma taśmy (sławetny: ERR=No medium found), to z dużym prawdopodobieństwem tak właśnie jest. Oczywiście możesz mieć rację, że przyczyną tego błędu może być uśpione urządzenie, problem z kablem scsi/sas/fc, zasilaniem, itp. Wydaje mi się jednak, że w tego typu sytuacjach błąd jaki system operacyjny by zgłosił to I/O Error, a nie No medium found. ERR=No medium found oznacza że system operacyjny (driver) skontaktował się z napędem i otrzymał od niego status gotowości taki, że nie jest gotowy bo nie ma taśmy w napędzie. Jak skontaktował się z napędem, to raczej ani napęd nie był uśpiony, anie kabel sygnałowy nie miał problemów, ani z zasilaniem. Oczywiście, nie stawiam na to kategorycznie, bo różne sytuacje się zdarzały.

Nie wiem co na to Brzytwa Ockhama, ale moja Brzytwa Ganiego mówi, że nie spotkałem jeszcze systemu, który w przypadku niespodziewanego odpięcia urządzenia w warstwie elektrycznej zawołałby: "Wtyczka kabla zasilającego została wypięta z gniazda. Aby kontynuować, włóż ją z powrotem". Moduły kernela to póki co nie sztuczna inteligencja :-)

Pozdrawiam
Marcin Haba (gani)
Re: Cartridge change or "update slots" may be required 31 pa 2016 - 10:27:14

Send PM

gani Napisał(a):
> Witaj inteos,
>
>
inteos
> Zgadza się i to może być przyczyna problemó OP. Sy
>
>
> Odnośnie tego co piszesz o komunikatach:
>
>
> svbk-sd No slot defined in catalog (slot=0) for Vo
> No slot defined in catalog (slot=0) for Volume "LM
>
>
> Slot jest równy zero gdyż tak zadziała Bacula w ty
>
> Algorytm do tego zawarty jest w liniach z instrukc
>
> bacula-7.4.4/src/stored/autochanger.c

Mylisz przyczynę ze skutkiem. Numer slotu jest pobierany z bazy katalogowej:
slot = dcr->VolCatInfo.InChanger ? dcr->VolCatInfo.Slot : 0;
Błędy dostępu do urządzenia nie aktualizują bazy katalogowej. Ja przynajmniej się z takim kodem nie spotkałem.

>
>
inteos
> Tu się całkowicie z Tobą nie zgodzę. Bo miałem gen
>
>
> No ten przypadek to mi na update slots nie wygląda

Tak samo nie wygląda na problem sprzętowy.

>
>
inteos
> Jak system operacyjny wykryje napęd taśmowy to tak
>
>
> Nie. Napęd może pojawiać się i znikać. To zależy o
>

Podłączony po USB, zdarzało się. Podłączony po SCSI/FC/SAS/SATA - nigdy.

>
inteos
> Co nie dziwne biorąc pod uwagę rodzaj zgłaszanego
>
> Ten błąd, to raczej taki "głos rozpaczy" z modułu
>

"Głos rozpaczy" to "IO/Error" a nie "No medium found".

>
inteos
> Brzytwa Ockhama sugeruje jednak przyjęcie najprost
>
>
> Nie wiem co na to Brzytwa Ockhama, ale moja Brzytwa Ganiego mówi, że nie spotkałem jeszcze systemu, który w przypadku niespodziewanego odpięcia urządzenia w warstwie elektrycznej zawołałby: "Wtyczka kabla zasilającego została wypięta z gniazda. Aby kontynuować, włóż ją z powrotem". Moduły kernela to póki co nie sztuczna inteligencja :-)

Nie chcę być niegrzeczny i napisać - mało widziałeś, ale są takie systemy. Tak są systemy, które grzecznie zaraportują że nie ma zasilania w danym zasilaczu i sugerują ponowne jego podpięcie.
Nie wiem, czy OP pracuje z takimi systemami, ale większość bibliotek taśmowych ma możliwość zainstalowania więcej niż jednego zasilacza.
A wracając do wyłączenia biblioteki i reakcji modułu kernela, to nie musi być AI aby w tym przypadku zgłosić problem "IO/Error". Tak robią wszystkie moduły kernela z którymi miałem do czynienia. Proponuję abyś przeprowadził sobie test w swoim labie i sprawdził jak moduł kernela zareaguje na niespodziewane odłączenie biblioteki. W moim labie kernel zgłasza "IO/Error".

--
Re: Cartridge change or "update slots" may be required 02 lis 2016 - 04:57:28

Send PM

Witaj inteos,

inteos
Mylisz przyczynę ze skutkiem. Numer slotu jest pobierany z bazy katalogowej:
slot = dcr->VolCatInfo.InChanger ? dcr->VolCatInfo.Slot : 0;

Nie, to nie jest numer slotu pobierany z bazy katalogowej i nie wiem na jakiej podstawie to wywnioskowałeś (mam nadzieję, że nie na podstawie nazwy ;-) ).

To jest numer slotu jaki Storage Daemon zakłada załadować przez mtx-changer. Przypisany w dcr->VolCatInfo.Slot numer slotu może pochodzić z kilku miejsc, m.in. ze wspomnianej bazy katalogowej. W tym konkretnym przypadku jednak nie pochodzi on z bazy katalogowej, lecz z kodu Storage Daemona.

Wartość 'slot' natomiast jest tutaj również równa zero, gdyż InChanger jest false. Ta wartość InChanger jest ustawiana na podstawie (slot > 0).

Do zobaczenia tego, o czym tutaj piszę proszę prześledzić działanie:

- autochanger.c: autoload_device()
- mount.c: DCR::mount_next_write_volume()

Wybacz, lecz nie będę spędzał więcej czasu w tym temacie. Ludzie mogą pisać różne rzeczy o programach, lecz kod jest dowodem niepodważalnym i działa w taki a nie inny sposób, bez względu na to, co ludzie mówią :-)

Z pozdrowieniami
Marcin Haba (gani)
Re: Cartridge change or "update slots" may be required 18 lis 2016 - 11:47:20

Send PM

Prawdopodobną przyczyną tego problemu był chwilowy spadek napięcia, zawiesiła się biblioteka w dość nietypowy sposób (odpowiadała na pingi, ale nie ładowała wskazywanych taśm).

Pozdrawiam
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować