TL2000 - woluminy oraz autochanger

Wysłane przez syndrom 
TL2000 - woluminy oraz autochanger 26 wrz 2016 - 08:25:23

Send PM

Witam,

Po wszystkich testach z btape, wprowadziłem zadania backupów, jednak taśmy są oznaczane jako Full już przy 25Gb, a np inna przy 58Gb
+---------+------------+-----------+---------+----------------+----------+--------------+---------+------+-----------+-----------+---------------------+
| MediaId | VolumeName | VolStatus | Enabled | VolBytes       | VolFiles | VolRetention | Recycle | Slot | InChanger | MediaType | LastWritten         |
+---------+------------+-----------+---------+----------------+----------+--------------+---------+------+-----------+-----------+---------------------+
|       6 | 000004L5   | Full      |       1 | 25,120,585,728 |       33 |    7,776,000 |       1 |    2 |         1 | LTO-5     | 2016-09-23 12:25:53 |
|       7 | 000001L5   | Full      |       1 | 25,100,135,424 |       34 |    7,776,000 |       1 |    1 |         1 | LTO-5     | 2016-09-23 18:13:40 |
|       8 | 000005L5   | Full      |       1 | 58,161,632,256 |       59 |    7,776,000 |       1 |    3 |         1 | LTO-5     | 2016-09-26 02:23:37 |
|       9 | 000006L5   | Append    |       1 |              0 |        0 |    7,776,000 |       1 |    4 |         1 | LTO-5     | 0000-00-00 00:00:00 |
|      10 | 000007L5   | Append    |       1 |              0 |        0 |    7,776,000 |       1 |    5 |         1 | LTO-5     | 0000-00-00 00:00:00 |

Dodatkowo jeśli taśma jest oznaczana jako Full, za każdym razem autochanger nie działa i następnie zawiesza się, muszę restartować bibliotekę, bo na ioctl (tak wynika z strace) się timeoutuje.
mtx: Request Sense: Long Report=yes
mtx: Request Sense: Valid Residual=no
mtx: Request Sense: Error Code=0 (Unknown?!)
mtx: Request Sense: Sense Key=No Sense
mtx: Request Sense: FileMark=no
mtx: Request Sense: EOM=no
mtx: Request Sense: ILI=no
mtx: Request Sense: Additional Sense Code = 00
mtx: Request Sense: Additional Sense Qualifier = 00
mtx: Request Sense: BPV=no
mtx: Request Sense: Error in CDB=no
mtx: Request Sense: SKSV=no
Mode sense (0x1A) for Page 0x1D failed

dmesg:
# dmesg  -T
[Mon Sep 26 08:20:21 2016] ch 2:0:2:0: timing out command, waited 300s
Re: TL2000 - woluminy oraz autochanger 26 wrz 2016 - 21:08:30

Send PM

Witaj syndrom,

Wygląda na to, że Twój robot/changer ma problem z wyładowaniem taśmy z napędu.

Możesz spróbować uruchomić wywołanie offline przed wyładowaniem taśmy. W skrypcie mtx-changer powinno być to już gotowe więc wystarczy, że dopasujesz następujące wartości "offline" w pliku konfiguracyjnym mtx-changer.conf:

offline=0
offline_sleep=0
load_sleep=0

Na początek możesz spróbować takich (lub podobnych):

offline=1
offline_sleep=3
load_sleep=5

Powodzenia.
Marcin Haba (gani)
Re: TL2000 - woluminy oraz autochanger 27 wrz 2016 - 08:28:33

Send PM

syndrom Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Witam,
>
> Po wszystkich testach z btape, (...)

Jeśli sugestia gani okaże się poprawna, to będzie oznaczało, że jednak nie wykonałeś wszystkich testów btape... smiling smiley

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: TL2000 - woluminy oraz autochanger 27 wrz 2016 - 20:45:53

Send PM

Witaj inteos,

inteos Napisał(a):
> syndrom Napisał(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > Witam,
> >
> > Po wszystkich testach z btape, (...)
>
> Jeśli sugestia gani okaże się poprawna, to
> będzie oznaczało, że jednak nie wykonałeś
> wszystkich testów btape... smiling smiley

Testy mogły być wykonane obydwa i mogły nie wykazać tego problemu. W teście "autochanger" dla urządzeń ze zmieniarką taśm użyty jest następująca sekwencja komend:

1) sprawdź czy w napędzie pierwszym jest załadowana taśma
2) jeżeli taśma jest załadowana w napędzie pierwszym to wyładuj ją
3) załaduj taśmę z pierwszego slota do napędu pierwszego
4) przewiń taśmę na początek
5) zapisz znacznik EOF

Napęd zostanie wyładowany tylko gdy przy starcie testu "autochanger" w napędzie pierwszym znajdowała się już jakaś taśma.

Taka sytuacja ma miejsce np. gdy test "autochanger" wykonywany jest bezpośrednio z testu "test". Gdy testy są wykonywane osobno, to wynik nie wskaże czy wyładowanie zawiodło, bo nie ma w teście akcji "unload".

Pozdrawiam
Marcin Haba (gani)
Re: TL2000 - woluminy oraz autochanger 29 wrz 2016 - 13:41:21

Send PM

gani Napisał(a):
> Testy mogły być wykonane obydwa i mogły nie
> wykazać tego problemu. W teście "autochanger"
> dla urządzeń ze zmieniarką taśm użyty jest
> następująca sekwencja komend:
>
> 1) sprawdź czy w napędzie pierwszym jest
> załadowana taśma
> 2) jeżeli taśma jest załadowana w napędzie
> pierwszym to wyładuj ją
> 3) załaduj taśmę z pierwszego slota do napędu
> pierwszego
> 4) przewiń taśmę na początek
> 5) zapisz znacznik EOF
>
> Napęd zostanie wyładowany tylko gdy przy starcie
> testu "autochanger" w napędzie pierwszym
> znajdowała się już jakaś taśma.
>
> Taka sytuacja ma miejsce np. gdy test
> "autochanger" wykonywany jest bezpośrednio z
> testu "test". Gdy testy są wykonywane osobno, to
> wynik nie wskaże czy wyładowanie zawiodło, bo
> nie ma w teście akcji "unload".

Trochę się pogubiłem w Twoich wyjaśnieniach. Nie udało mi się nigdy uruchomić btape, kiedy taśmy nie było w napędzie:
# ./btape /dev/nst0
Tape block granularity is 1024 bytes.
btape: butil.c:295-0 Using device: "/dev/nst0" for writing.
btape: Fatal Error at device.c:340 because:
dev open failed: tape_dev.c:162 Unable to open device "DRV01" (/dev/nst0): ERR=No medium found

29-Sep 13:24 btape: Fatal Error at device.c:340 because:
dev open failed: tape_dev.c:162 Unable to open device "DRV01" (/dev/nst0): ERR=No medium found

btape: butil.c:203-0 Cannot open "DRV01" (/dev/nst0)
29-Sep 13:24 btape JobId 0: Fatal error: butil.c:203 Cannot open "DRV01" (/dev/nst0)
Więc w moim rozumieniu test "autochanger" zawsze będzie musiał wyładować taśmę bo ona musiała tam być wcześniej, inaczej btape nie będzie w stanie się uruchomić. Co więcej, jeśli już ktoś w perfidny sposób po uruchomieniu btape zamiesza napędami i wyładuje potajemnie taśmę z napędu, to test autochanger wcale się nie uruchomi.
Dodatkowo pełne wykonanie testu "test" kończy się testem autochanger, który obowiązkowo należy wykonać w pełni dla pierwszego napędu, a dla innych można pominąć. Tam jak dobrze zauważyłeś jest wykonywana komenda unload.

W mojej ocenie nie ma możliwości nie przetestować funkcjoanlności "unload" jak robi się testy za pomocą btape. Wiem, że nie wszyscy je robią. Nigdy jednak nie spotkałem się z sytuacją, gdzie po poprawnym wykonaniu wymaganych testów w btape biblioteka by nie działała.

--
Re: TL2000 - woluminy oraz autochanger 04 pa 2016 - 22:53:03

Send PM

Witaj inteos,

inteos
Trochę się pogubiłem w Twoich wyjaśnieniach. Nie udało mi się nigdy uruchomić btape, kiedy taśmy nie było w napędzie:

Dzisiaj sprawdziłem działanie btape z napędem bez załadowanej taśmy. Tak, zwracany jest błąd o braku medium.

Nie uważam tego za spójne działanie Bacula, gdyż koncepcja Bacula w tej sprawie jest taka, że sprawny napęd powinien być możliwy do użycia zawsze, bez względu na załadowaną taśmę czy jej brak. Osobiście jestem zwolennikiem tego podejścia i nie przepadam za tym, gdy oprogramowanie odmawia użycia sprawnego urządzenia.

Dodałem do trackera Bacula propozycje takiego zapotrzebowania z przykładową poprawką.

[bugs.bacula.org]

Dla osób nie posiadających konta w trackerze można użyć:

login: anonymous
hasło: anonymous

inteos
Więc w moim rozumieniu test "autochanger" zawsze będzie musiał wyładować taśmę bo ona musiała tam być wcześniej, inaczej btape nie będzie w stanie się uruchomić. Co więcej, jeśli już ktoś w perfidny sposób po uruchomieniu btape zamiesza napędami i wyładuje potajemnie taśmę z napędu, to test autochanger wcale się nie uruchomi.

Test autochanger jest osobnym testem i można go uruchamiać tuż po zakończeniu testu "test" ale też można osobno przy użyciu komendy "autochanger". Wystarczy uruchomić btape i wpisać "autochanger". Dlaczego ten test miałby się wcale nie uruchomić?

inteos
Dodatkowo pełne wykonanie testu "test" kończy się testem autochanger, który obowiązkowo należy wykonać w pełni dla pierwszego napędu, a dla innych można pominąć. Tam jak dobrze zauważyłeś jest wykonywana komenda unload.

Czemu test "test" należy obowiązkowo wykonać w pełni dla pierwszego, a dla innych można pomijać? Jakie znaczenie ma tutaj ten pierwszy napęd?

Pozdrawiam
Marcin Haba (gani)
Re: TL2000 - woluminy oraz autochanger 31 pa 2016 - 10:46:25

Send PM

gani Napisał(a):
> Witaj inteos,
>
>
inteos
> Trochę się pogubiłem w Twoich wyjaśnieniach. Nie u
>
>
> Dzisiaj sprawdziłem działanie btape z napędem bez
>
> Nie uważam tego za spójne działanie Bacula, gdyż k
>

Spójne/niespójne... w mojej ocenie jest znacznie więcej miejsc, gdzie o taką spójność należy powalczyć. W tym przypadku "różnica" w działaniu pomiędzy btape i SD jest skrajnie pomijalna. Nie wykonujesz testów napędu bez taśmy.

> Dodałem do trackera Bacula propozycje takiego zapo
>
> [bugs.bacula.org]
>

"I don't know if somebody else besides me is interested consistency between opening device by btape and by storage daemon. If not, you can close this ticket."

>
inteos
> Więc w moim rozumieniu test "autochanger" zawsze b
>
>
> Test autochanger jest osobnym testem i można go ur
>

Test autochanger jest częścią testy "test" dlaczego ktoś miałby go pomijać i osobno, ręcznie uruchamiać test autochanger?
Robiłem testy i jak przed dojściem do testu autochanger wyładowałem taśmę, to test "test" pominął część związaną z autochangerem.

>
inteos
> Dodatkowo pełne wykonanie testu "test" kończy się
>
>
> Czemu test "test" należy obowiązkowo wykonać w peł

Bo test autochanger w teście "test" zawsze robi to samo. Dlatego napisałem że można a nie że trzeba. Można oznacza, że jak ktoś chce to może sobie go pominąć, co więcej nawet Kern daje takiej osobie zawsze możliwy wybór.

--
Re: TL2000 - woluminy oraz autochanger 02 lis 2016 - 05:32:25

Send PM

Witaj inteos,

inteos
Test autochanger jest częścią testy "test" dlaczego ktoś miałby go pomijać i osobno, ręcznie uruchamiać test autochanger?

Dlatego, aby sprawdzić zmieniarkę bez sprawdzania napędu. :-)

inteos
Robiłem testy i jak przed dojściem do testu autochanger wyładowałem taśmę, to test "test" pominął część związaną z autochangerem.

Nie zmienia to nic z tego, że test 'autochanger' można uruchomić niezależnie od testu 'test'.

inteos
Bo test autochanger w teście "test" zawsze robi to samo. Dlatego napisałem że można a nie że trzeba. Można oznacza, że jak ktoś chce to może sobie go pominąć, co więcej nawet Kern daje takiej osobie zawsze możliwy wybór.

Robi to samo, ale dla różnych napędów. Gdy zmieniarka ma dwa napędy, to poprawny wynik testu dla napędu pierwszego nie gwarantuje poprawnego wyniku dla napędu drugiego :-) Natomiast to, że test jest wykonywany dla pojedynczego napędu nie oznacza, że inne - jak radziłeś - można pominąć, i Kernem bym się tu nie podpierał :-)

Z pozdrowieniami
Marcin Haba (gani)
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować