Bacula czy inne oprogramowanie ?

Wysłane przez Adams7 
Bacula czy inne oprogramowanie ? 30 pa 2016 - 13:43:34

Send PM

witam
Mam watpliwosci i moze pomozecie mi je rozwiac - wiem ze dla Baculi klientem jest zarowno serwer jak i komputer destop (desktopy sa dla mnie problemem ok 60szt)
1. jak rozwiazujecie problem kopii danych z programu pocztowego Thunderbird (nie korzystamy z IMAP-a --- poczta pobierama na komp) ?
2. niektórzy maja naprawde sporo danych np 40GB (mapy opracowania projekty ) - chciałbym mieć tylko 1-na (lub max 2 do 3ch kopii do tyłu)
- czy w Baculi idzie to zrealizowac tak aby gdy wykonuje się kopia nr4 usuwa sie kopia nastarsza czyli nr 1 ?
3. lokalizacja plików u uzytkownikow - ludzie zapisuja swoje dane glownie na pulpicie, ale niektórzy np na C:/moje lub d:/moje_dok itd

Musze ich zmusić aby trzymali je np
a) C:\Users\kowalski\Desktop
b) C:\Users\kowalski\Documents
i to tylko backupować?

Czy nie lepiej wybrać jakies rozwiazanie typu Synology na PC lub ownCloud - i syncronizować z komputerów lokalnych tylko zmienione pliki ?
Czy Cropto locker gdy dostanie sie na komputer użytkownika i zaszyfruje dane uszkodzi dane w archiwum Bacula (jak to jest przy rozwiazaniach ownCLOUD, synology
Co innego polecacie do backupu
Re: Bacula czy inne oprogramowanie ? 31 pa 2016 - 09:50:31

Send PM

Adams7 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Mam watpliwosci i moze pomozecie mi je rozwiac - wiem ze dla Baculi klientem jest zarowno serwer jak i komputer destop (desktopy sa dla mnie problemem ok 60szt)
Tak, każdy komputer z zainstalowanym Bacula File Daemon jest klientem Bacula.

> 1. jak rozwiazujecie problem kopii danych z programu pocztowego Thunderbird (nie korzystamy z IMAP-a --- poczta pobierama na komp)?
Osobiście nie zajmowałem się tym problemem, ale krótkie poszukiwanie po sieci dało mi odpowiedź, że TB zapisuje maile w formacie mboxrd (https://pl.wikipedia.org/wiki/Mbox), który jest zwykłym plikiem tekstowym, a z backupem takich plików Bacula radzi sobie doskonale.

> 2. niektórzy maja naprawde sporo danych np 40GB (mapy opracowania projekty ) - chciałbym mieć tylko 1-na (lub max 2 do 3ch kopii do tyłu)
Ja na swoim laptopie mam ok. 400GB danych i backupuje je Baculą codziennie. Retencję mam ustawioną na 6 miesięcy, więc mam ponad 180 backupów swoich danych. Raz w tygodniu robię tylko VirtualFull.
A wracając do ilości kopii, to przetrzymywanie tylko jednej kopii danych nie różni się niczym od zwykłego kopiowania danych, np. rsync. Nie masz historii danych, co w pewnych realnych sytuacjach tak naprawdę oznacza brak backupu. Taka pojedyncza kopia uchroni cię przed prostą awarią sprzętową (dysk się zepsuł) ale nie przed innymi problemami. Posiadanie większej ilości kopii jest właśnie istotą backupu.

> - czy w Baculi idzie to zrealizowac tak aby gdy wykonuje się kopia nr4 usuwa sie kopia nastarsza czyli nr 1 ?
Oczywiście ża można tak zrobić. Pytanie jest jednak inne - co rozumiesz pod pojęciem kopii? Bo jak np. wykonuję jako pierwszą kopię backup Full, jako drugą, trzecią i czwartą backup Incremental to po wykonaniu backupu czwartego nie będziesz przecież kasował kopii Full, która była wykonana jako pierwsza, prawda?

> 3. lokalizacja plików u uzytkownikow - ludzie zapisuja swoje dane glownie na pulpicie, ale niektórzy np na C:/moje lub d:/moje_dok itd
Backupuj użytkownikom wszystkie dyski jakie mają w komputerze. Problem z tym kto, co i gdzie zapisze przestaje mieć znaczenie. Będziesz miał wszystko.

> Musze ich zmusić aby trzymali je np
> a) C:\Users\kowalski\Desktop
> b) C:\Users\kowalski\Documents
> i to tylko backupować?
A jaka jest polityka firmy w tym zakresie? Spotkałem się z firmami, które wskazywały użytkownikom że dane firmowe mają trzymać we wskazanych katalogach na komputerach, bo tylko te lokalizacje były backupowane. Prędzej, czy później i jak firma była stratna, bo pracowanik zapisał bardzo ważny dokument poza tą lokalizacją, a zdarzyła się awaria i dokumentu nie było na backupie. Owszem, to była wina pracownika, ale co z tego...
Dlatego proponuję backupowanie wszystkiego, a dokładniej wszystkiego poza plikami pasującymi do wzorca, np. mp3, avi, czy katalogi tymczasowe aplikacji. Oczywiście, jeśli to studio nagrań czy agencja artystyczna to może jednak pliki mp3 i avi powinny być backupowane w pierwszej kolejności - wiesz o co mi chodzi.

> Czy nie lepiej wybrać jakies rozwiazanie typu Synology na PC lub ownCloud - i syncronizować z komputerów lokalnych tylko zmienione pliki ?
Ale backup przyrostowy (Incremental) właśnie to robi. Backupuje tylko zmienione pliki. Automatyczne synchronizowanie plików do zdalnej lokalizacji bez zachowania historii wersji nie nazwał bym backupem. To jest funkcjonalność pracy grupowej lub pracy na wielu stanowiskach. To nie jest backup.

> Czy Cropto locker gdy dostanie sie na komputer użytkownika i zaszyfruje dane uszkodzi dane w archiwum Bacula (jak to jest przy rozwiazaniach ownCLOUD, synology)
Oczywiście, że nie. Nie ma takiej możliwości. I to jest właśnie przykład, dlaczego prawdziwy backup jest potrzebny. Taki z historią i wersjami.

> Co innego polecacie do backupu
Dlaczego poszukujesz czegoś innego jak Bacula w 120% spełnia Twoje potrzeby na podstawie powyższych pytań. smiling smiley

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: Bacula czy inne oprogramowanie ? 01 lis 2016 - 15:14:02

Send PM

1. Pytanie o VirtualFull w odniesieniu się do twojego - Backupuj użytkownikom wszystkie dyski jakie mają w komputerze. Problem z tym kto, co i gdzie zapisze przestaje mieć znaczenie. Będziesz miał wszystko.
- założmy ze jeden klient na 200GB danych
- do backupu VirtualFull robiony co tydzień potrzebuje (200GB -backu pełny + przyrosty tygodniowe = VirtualFull po tygodniu ale zapisywany do innej puli)
wiec po 1 tygodniu mam 200GB + przyrosty tygodniowe(powiedzmy 1Gcool smiley + 201GB
po 2 tygodniu - 201 + przyrosty tygodniowe(powiedzmy 1Gcool smiley + 202GB

Czy oznacz to ze dla jednego klienta który ma do backupu 200GB danych powinienem mieć około 400GB + przyrosty powierzchnie na STORAGE ?
a dla 100 klient po 200GB/1klienta = 20TB powierzchni STORAGE?

2. Dobór STORAGE
Załóżmy ze Bacula-dir to virtualka, Bacula-sd to linux z jednym dyskiem 4TB ->> wszystko miesci się w jednej serwerowni
w zapasowej lokalizacji (inny budynek -też linux z jednym dyskiem 4Tcool smiley chcę też miec kopię. Zrobię zrzut virtualki z bacula-dir ale co z danymi na bacula-sd ?
Mam je synchronizowac rsync czy można by to zautomatyzowac z bacula ?

3. Jesli nie planuje kupować Bacula Enter. to mogę leganie korzystać klienta >>> bacula-win64-5.2.10.exe 2012-06-28 8.8 MB
Re: Bacula czy inne oprogramowanie ? 07 lis 2016 - 10:04:58

Send PM

Adams7 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> 1. Pytanie o VirtualFull w odniesieniu się
> do twojego - Backupuj użytkownikom wszystkie
> dyski jakie mają w komputerze. Problem z tym kto,
> co i gdzie zapisze przestaje mieć znaczenie.
> Będziesz miał wszystko.
> - założmy ze jeden klient na 200GB danych
> - do backupu VirtualFull robiony co tydzień
> potrzebuje (200GB -backu pełny + przyrosty
> tygodniowe = VirtualFull po tygodniu ale
> zapisywany do innej puli)
> wiec po 1 tygodniu mam 200GB + przyrosty
> tygodniowe(powiedzmy 1Gcool smiley + 201GB
> po 2 tygodniu - 201 + przyrosty
> tygodniowe(powiedzmy 1Gcool smiley + 202GB
>
> Czy oznacz to ze dla jednego klienta który ma do
> backupu 200GB danych powinienem mieć około 400GB
> + przyrosty powierzchnie na STORAGE ?
> a dla 100 klient po 200GB/1klienta = 20TB
> powierzchni STORAGE?

Przestrzeni backupowej powinieneś mieć tyle aby wszystkie backupy zgodnie z polityką backupową się zmieściły - to chyba oczywiste. Ilość wymaganej przestrzeni można zmniejszyć poprzez kompresję (albo standardową strumieniową - gzip/lzo albo poprzez deduplikację).

> 2. Dobór STORAGE
> Załóżmy ze Bacula-dir to virtualka, Bacula-sd
> to linux z jednym dyskiem 4TB ->> wszystko miesci
> się w jednej serwerowni
> w zapasowej lokalizacji (inny budynek -też linux
> z jednym dyskiem 4Tcool smiley chcę też miec kopię.

Kopię czego chciałbyś mieć w zapasowej lokalizacji - danych czy środowiska backupowego?

> Zrobię zrzut virtualki z bacula-dir ale co z
> danymi na bacula-sd ?
> Mam je synchronizowac rsync czy można by to
> zautomatyzowac z bacula ?

W zależności co odpowiesz na powyższe pytanie, taka będzie moja odpowiedź, bo różne potrzeby to różne możliwości ich spełnienia. smiling smiley

> 3. Jesli nie planuje kupować Bacula Enter. to
> mogę leganie korzystać klienta >>>
> bacula-win64-5.2.10.exe 2012-06-28 8.8 MB

Nie rozumiem pytania. Co to jest Bacula Enter. - Bacula Enterprise Edition (BEE)? Nie musisz kupować BEE aby z niego korzystać, zgłoś się na sales@inteos.pl to koledzy zaproponują Ci różne formy usług.
BEE nie miało wersji 5.2.10 - to była wersja Bacula Community dostępna na zmodyfikowanej licencji AGPLv3.

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: Bacula czy inne oprogramowanie ? 07 lis 2016 - 10:58:04

Send PM

ad1 Przestrzeni backupowej powinieneś mieć tyle aby wszystkie backupy zgodnie z polityką backupową się zmieściły
ale rozumiem ze backup - Virtualbacup musi miec tej powierzchni podwójnie na danego agenta ?
(ze względu na scalanie Fulla+przyrosty do nowego Fulla)

ad2 Kopię czego chciałbyś mieć w zapasowej lokalizacji - danych czy środowiska backupowego?
chciałbym mieć kopie środowiska backupowego
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować