Nadpisywanie nazwy przy recyklingu

Wysłane przez piechcik 
Nadpisywanie nazwy przy recyklingu 30 lis 2016 - 16:22:02

Send PM

Witam,
bacula działa u mnie produkcyjnie już od dłuższego czasu. Zauważyłem że voluminy przy ponownym wykorzystaniu nie zmieniają swojej nazwy co jest bardzo mylące. Wklejam mój konfig:

JobDefs {
Name = "DefaultJob"
Type = Backup
Level = Incremental
Client = bartek-fd
FileSet = "Dokumenty"
Schedule = "WeeklyCycle"
Storage = File
Messages = Standard
Pool = NOT
Priority = 10
Write Bootstrap = "/var/spool/bacula/%c.bsr"
Max Full Interval = 14 Days
}

Pool {
Name = NOT
Pool Type = Backup
Label Format = "Pliki-${Client}-${Storage}-${JobId}-${Job}"
Recycle = yes
AutoPrune = yes
Volume Retention = 31 days
Use Volume Once = yes
Maximum Volume Bytes = 80G
}

Dodatkowo pytanie extra. Jak można ustrzec się przed utratą backupu jeśli komputer będzie wyłączony przez bardzo długi czas? Po upływie 31 dni jest możliwość nadpisania się voluminu.
Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi.
Re: Nadpisywanie nazwy przy recyklingu 11 gru 2016 - 18:15:05

Send PM

Witaj piechcik,

Woluminy nie zmieniają swoich nazw, bo tak to nie działa. Z tego powodu, gdy planuje się recykling woluminów, zazwyczaj lepiej unikać w dyrektywie LabelFormat bardziej zmiennych wartości, bo po recyklingu nie zostaną one zaktualizowane.

Odnośnie pytania drugiego, to recykling nie jest liczony w roboczo/godzinach. Jeżeli komputer jest wyłączony dłuższy czas, to można ten czas uwzględnić w wartości volume retention.

Z pozdrowieniami
Marcin Haba (gani)
Re: Nadpisywanie nazwy przy recyklingu 08 lut 2017 - 10:05:33

Send PM

Dziękuję za odpowiedź,
Panowie szybkie pytanko. W przypadku gdy nie ustawie dyrektywy maximum volumes bacula będzie tworzyć nowe voluminy aż do zapełnienia miejsca? Pytam, ponieważ w mojej konfiguracji nie ustawiłem tej opcji i widzę że ilość volumenów się zatrzymała a miejsce na nowe jeszcze jest.
Re: Nadpisywanie nazwy przy recyklingu 14 lut 2017 - 08:37:08

Send PM

piechcik Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Dziękuję za odpowiedź,
> Panowie szybkie pytanko. W przypadku gdy nie
> ustawie dyrektywy maximum volumes bacula będzie
> tworzyć nowe voluminy aż do zapełnienia
> miejsca?

Bacula tworzy nowy wolumen tylko* w przypadku jak nie ma innych wolumenów dostępnych do zapisu w danej puli. Zadbaj o to aby w danej puli były dostępne wolumeny do zapisu, a Bacula przestanie tworzyć nowe.

*) oczywiście szczegóły są całkowicie inne ale na tym etapie analizy to przybliżenie jest wystarczające

> Pytam, ponieważ w mojej konfiguracji nie
> ustawiłem tej opcji i widzę że ilość
> volumenów się zatrzymała a miejsce na nowe
> jeszcze jest.

Rozumiem, że to jest właśnie to czego oczekiwałeś. smiling smiley Jeśli nie to czego oczekiwałeś w Bacula?

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: Nadpisywanie nazwy przy recyklingu 14 lut 2017 - 16:51:12

Send PM

Chyba wszystko się zgadza. Dziękuje za wsparcie.
Im dłużej administruje Baculą pojawiają się kolejne pytania:
-Jest jakaś prosta komenda na sprawdzenie ile upłynęło czasu do kolejnego nadpisania volumenu? List media nie pokazuje odliczonego czasu.
-Czy da się wymusić, aby na nowym volumenie zawsze wykonywał się backup full?
Re: Nadpisywanie nazwy przy recyklingu 15 lut 2017 - 14:44:03

Send PM

piechcik Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> kolejne pytania:
> -Jest jakaś prosta komenda na sprawdzenie ile
> upłynęło czasu do kolejnego nadpisania
> volumenu? List media nie pokazuje odliczonego
> czasu.

Termin retencji w ogólności to "Last volume write" + "Retention". W Bacula nie ma czegoś takiego jak "licznik", który policzy że po 5min upłynęło 5min retencji. smiling smiley
Jak termin retencji upłynie (w rzeczywistości) i jeśli spełnione są pewne warunki (po szczegóły odsyłam do dokumentacji) to wolumen może podlegać recyclingowi i jeśli będzie to konieczne to zostanie nadpisany.

> -Czy da się wymusić, aby na nowym volumenie
> zawsze wykonywał się backup full?

Tak jak pisałem gdzieś obok w wątku, w Bacula zadania i wolumeny w sensie konfiguracyjnym nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Jedyne co można zrobić to skonfigurować zadanie backupowe w taki sposób aby zadania poziomu Full trafiały do wskazanej puli wolumenów. Analogicznie dla zadań innych poziomów (Incr i Diff). Wymuszenie uruchomienia zadania w poziomie Full możliwe jest na kilka sposobów, w szczególności poprzez terminarz (Schedule) lub interwał czasu od poprzedniego zadania poziomu Full (MaxFullInterval).

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-02-15 14:46 przez inteos.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować