Unikalne nazwy volumenów

Wysłane przez macoss 
Unikalne nazwy volumenów 10 lut 2017 - 09:38:45

Send PM

Chciałem wdrożyć nowe nazwy dla volumenów tak żeby można było łatwo zarządzać miejscem - backupy robią się na macierzy dyskowej - volumeny mają unikalną nazwę dla każdego joba ale niestety kiedy jeden z nich się nie wykona następny zamiast swojej nazwy bierze nazwę poprzedniego niewykonanego. Czego jeszcze brakuje w configu?

Pool {
  Name = Full
  Pool Type = Backup
  LabelFormat = "${NumVols}-DATA-Vol-${Client}-${Pool}-${JobId}"
  Recycle = no
  AutoPrune = no
  Volume Retention = 1 years
  Maximum Volume Bytes = 50G
  Maximum Volumes = 10000
  Maximum Volume Jobs = 1
  Use Volume Once = yes
}
Re: Unikalne nazwy volumenów 14 lut 2017 - 11:16:53

Send PM

macoss Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Chciałem wdrożyć nowe nazwy dla volumenów tak
> żeby można było łatwo zarządzać miejscem -
> backupy robią się na macierzy dyskowej -
> volumeny mają unikalną nazwę dla każdego joba

Rozumiem co chcesz osiągnąć, ale to nie działa w ten sposób. Bacula działa w ten sposób że ma możliwość zapisywania dowolnej ilości zadań na pojedynczym wolumenie a dowolne zadanie może być zapisane na dowolnej ilości wolumenów. To oznacza, że nie można na Bacula wymusić aby dane zadanie trafiło tylko na konkretny wolumen, bo to jest zarządzane przez Bacula dynamicznie na podstawie aktualnego stanu środowiska. W szczególności nowe wolumeny tworzone są tylko wtedy, kiedy są potrzebne a nie zawsze dla każdego zadania. Tworzenie wolumenów jest w związku z tym oderwane (w pewnym sensie) od wykonywanych zadań, a wskazany w konfiguracji parametr LabelFormat służy wyłącznie umożliwieniu administratorowi w dowolnej kreacji nazw tych wolumenów zamiast narzucać tylko z góry określone właściwe nazwy.

> ale niestety kiedy jeden z nich się nie wykona
> następny zamiast swojej nazwy bierze nazwę
> poprzedniego niewykonanego.

I działa to dokładnie tak jak zostało zaplanowane. W momencie, kiedy Bacula nie posiada dostępnych wolumenów do zapisania tworzy nowy wolumen. Zdarzenie wymusza jedno z uruchomionych zadań, stąd w nazwie swoich wolumenów możesz posłużyć się m.in. zmienną ${JobId}. Jeśli jednak zadanie się nie wykona, więc i nie zostanie zapisane na wolumen, to wolumen jest pusty i warunek z parametru Maximum Volume Jobs = 1 nie będzie spełniony, więc wolumen nie zostanie "zamknięty" ze statusem Used. Taki wolumen będzie dla Bacula dostępny do zapisu i kolejne zadanie nie będzie musiało już tworzyć nowego wolumenu tylko użyje wcześniej dostępnego.

> Czego jeszcze brakuje w configu?

Generalnie niczego. Funkcjonalności której oczekujesz - czyli gwarancji przypisania danego zadania do wolumenu lub zestawu wolumenów - nie ma w Bacula i raczej nie spodziewał bym się aby kiedykolwiek się pojawiła. Parametry Maximum Volume Jobs =1 i Use Volume Once = yes są tożsame, z tym że parametr Use Volume Once jest przestarzały (deprecated). Pozostałe parametry także są mocno dyskusyjne.
W mojej ocenie tego typu wymaganie jest pokłosiem starych nawyków administratorów, gdzie korzystając z prostych narzędzi backupowych takich jak tar, dump, itp. musieli ręcznie zarządzać archiwami (plikami backupów) i przez to nauczyli się nadawać takim archiwom mocno opisowe nazwy, po to aby móc efektywnie nimi zarządzać. Bacula całkowicie zwalnia ich z tego problemu ale stare nawyki pozostają. smiling smiley
Swoje potrzeby powinieneś opisać odpowiednimi parametrami zadań i puli wolumenów i pozostawić Bacula całą buchalterię związaną z zarządzaniem wolumenami. Bacula robi to naprawdę dobrze, na tyle dobrze że poza ekstremalnymi sytuacjami przestaniesz zwracać na to uwagę.

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: Unikalne nazwy volumenów 21 lut 2017 - 09:14:45

Send PM

ok, dzięki za wyjaśnienie, a co w przypadku kiedy zaplanowałem, że wykonam jednego Fulla dla każdej końcówki + codziennie Inc i raz w tygodniu Diff, Fulle nie są automatycznie recyclingowane i przykładowo jedna końców ma do zbackupowania 60GB danych, Full rusza i backupuje 25GB danych po czym użytkownik wyłącza komputer, backup kończy się errorem. Volumen ma 50GB i przechowuje też inne wykonane joby, więc nie można go usunąć z macierzy, 25GB z nieudanego backupu marnuje zasoby?
Re: Unikalne nazwy volumenów 22 lut 2017 - 10:13:20

Send PM

macoss Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> ok, dzięki za wyjaśnienie, a co w przypadku
> kiedy zaplanowałem, że wykonam jednego Fulla dla
> każdej końcówki + codziennie Inc i raz w
> tygodniu Diff,

Znaczznie lepszy rozwiązaniem będzie stosowanie VirtualFull.

> Fulle nie są automatycznie
> recyclingowane

To nie jest najlepszy pomysł. Tworzenie nieskończonego łańcucha zależności jest więcej niż ryzykowne, a w przypadku backupów ryzyko to coś ostatniego czego chcemy doświadczać. Lepiej jest wdrożyć sobie VirtualFull jak pisałem powyżej.

> i przykładowo jedna końców ma do
> zbackupowania 60GB danych, Full rusza i backupuje
> 25GB danych po czym użytkownik wyłącza
> komputer, backup kończy się errorem.

Standardowa sytuacja. smiling smiley

> Volumen ma
> 50GB i przechowuje też inne wykonane joby,

To postaraj się aby pojedynczy wolumen przechowywał tylko pojedyncze zadanie. To jest wykonalne odpowiednią konfiguracją.

> więc
> nie można go usunąć z macierzy, 25GB z
> nieudanego backupu marnuje zasoby?

Większym marnowaniem zasobów jest wykonywanie backupów poziomu Differential.

pozdrawiam

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować