Baculum - Restore

Wysłane przez scandal40 
Baculum - Restore 29 lip 2017 - 15:15:38

Send PM

Witam,

Mam gorącą prosbę o pomoc ws funkcji odzyskiwania. O ile jest tylko jeden job odzyskiwania wszystko działa poprawnie. Problem zaczyna się przy kilku klientach i kilku jobach. Otóż działając z poziomu bconsole wszystko przebiega normalnie i działa poprawnie z jedną różnicą. Ostatni etap przed wpisaniem YES/NO to wpisanie DONE w konsoli po którym nas†epuje pytanie YES/NO (przy jednym jobie i kliencie), natomiast przy wielu klientach i jobach typu restore po DONE wyswietla się lista jobów typu restore do wybrania. PRzy działaniu z bconsole jest ok, ale już baculum ma tu problem - w logu debuggującym widać ewidentnie:

[13] => 1 file selected to be restored.
[14] => (przy jednym jobie typu restore działa, ale przy kilku już pyta a baclum nie daje wyboru tylko wybiera QUIT i restor nie działa)
[15] => The defined Restore Job resources are:
[16] => 1: Restore-x
[17] => 2: Restore-y
[18] => 3: Restore-z
[19] => 4: Restore-d
[20] => 5: Restore-g
[21] => Select Restore Job (1-5): quit
[22] => Expected a positive integer, got: quit

Nadmienię, że klient, fileset etc. jest w konfigu powiązane i nie wiedzieć czemu następuje to pytanie (Restore-x jest powiązane z FS-x i Client-x)

Dodatkowo problem jest tez sw wyborze Filesetu... pomimo ścisłego przypisania Fileset w konfigu jobu restore danego klienta mam w debugu

[output] => Array
(
[0] => restore file="?b2164" client="klient-z" where="/tmp/restore" replace="never" fileset="FS-klient-x" priority="10" yes

Co pokazuje ze file set jest brany domyślny (dokładnie pierwszy z listy), a nie przypisany w konfigu

Job {
Name = "Restore-x"
Type = Restore
Client = Client-x
FileSet = "FS-client-x"
Storage = File
Pool = File
Messages = Standard
Where = /tmp/restores
}

Czy ktoś może rozwiązał ten problem? Z góry dziękuje za pomoc
Re: Baculum - Restore 29 lip 2017 - 22:40:57

Send PM

Witaj scandal40,

Odnośnie problemu z restore przy zdefiniowanych wielu restore jobach to Twoja diagnoza jest prawidłowa.

Właśnie dodałem wsparcie do Baculum w postaci comboboxa z wyborem restore joba w restore wizard. Zamiana ta będzie dostępna od następnej wersji Baculuma (jedna po 9.0.2).

Co do napisywania wartości klienta przy restore job to zachowanie to jest wynikiem użycia komendy "restore", która wymaga podania jakiegoś client=xxx (lub wyświetla prompt). Stąd też w wizardzie jest wybór klienta docelowego. Osobiście mógłbym dodać do tej listy klientów opcję "weź klienta z restore joba", lecz na tą chwilę nie widzę możliwości uruchomienia komendy "restore" bez podania klienta.

Twoja zdefiniowana wartość klienta byłaby pewnie honorowana gdybyś uruchomił restore w taki sposób jak zadania backupu (poprzez komendę "run"), lecz wtedy musiałbyś wcześniej przygotować plik bootstrap i zdefiniować go w zasobie Restore joba.

Jeżeli chcesz, to możesz dodać taki "feature request" do bug trackera Bacula ( [bugs.bacula.org] ), aby komenda "restore" mogła używać także klienta z restore job. Jeżeli żądanie to będzie rozpatrzone, to chętnie dodam wsparcie do tego w Baculum.

Z pozdrowieniami
Marcin Haba (gani)
Re: Baculum - Restore 30 lip 2017 - 08:07:57

Send PM

Witaj,

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Postaram się napisać do baculi w/s tego problemu. W związku z tym mam dwie kwestie:

1. Rozumiem, że w moim przypadku (muli-retore-job) nie mam możliwości korzystania z restore? Rozumiem, że dodanie tego comboxa naprawi sytuację także z błędnym Fileset i restor zadziała?. Genralnie problem jest raczej w tym, że restor, o ile wymaga podania klienta nie pozawala na podanie JOB'u, a to by rozwiązało kwestię smiling smiley

2. Używam Jessie/Strech na moich serwerach i baculum stąd:

# wget [launchpad.net]
# gdebi baculum-apache2_7.2.0ppa1~jessie1_all.deb

Czy to są najnowsze paczki? Jak mogę je updateować? Jakie jest aktualne repozytorium (widzę, że to nie jest już aktualizowane)?

d
Dziękuję...
Re: Baculum - Restore 30 lip 2017 - 15:19:15

Send PM

Witaj scandal40,

Ad 1) Tak, restore przy wielu restore jobach nie jest wspierany przez Twoją wersję Baculum więc, tak jak piszesz, nie masz możliwości użycia restore.

Combobox z wyborem restore joba naprawia ten problem lecz nie zapewnia że zdefiniowany Client w restore job będzie użyty przy restore. Co do FileSet to po ostatnich zmianach powinno to też działać, choć na tym etapie (przy komendzie "restore") ten fileset jest w Baculum niepotrzebny, a używany jest wcześniej na potrzeby przygotowania drzewa katalogów.

Ad 2)
Wczoraj przygotowałem pakiety binarne m.in. dla Debiana z wersją 9.0.2. Informację o tym możesz znaleźć tutaj:

[sourceforge.net]

W Twoim przypadku przy aktualizacji do 9.0.2 potrzebujesz odinstalować obecne pakiety Baculuma i zainstalować nowe 9.0.2.

Więcej na temat instalacji Baculum możesz przeczytać tutaj:

[www.bacula.org]

Mała uwaga - w tej dokumentacji są wymienione repozytoria do wersji beta (dokumentacja jest jeszcze nie zaktualizowana), więc lepiej wziąć te najnowsze repozytoria z listy dyskusyjnej do wersji 9.0.2.

Pozdrawiam
Marcin Haba (gani)
Re: Baculum - Restore 31 lip 2017 - 08:36:21

Send PM

Dziękuję. Sprawdzę restore i dam znać. A propos tej
Mała uwaga - w tej dokumentacji są wymienione.....
... nie do końca rozumiem.. niemniej pobierając wg instrukcji widzę wersję 9.0.2. Mam jeszcze poboczne pytanie.. czy może znasz link/rozwiązanie do problemu backupu dysku zamapowanego pod Windows. Mam oczywiście batch z mapowaniem, bacula w64 service startuje jako administrator, ale i tak log pokazuje brak dostępu do kopiowania plików z zasobu (batch mapuje dysk nawet jako Administrator z tymi samymi danymi logowania co serwis baculi w windows) sad smiley... backup pokazuje x plików skopiowanych o wartości 0 bajtów... i nic nie pomaga. Jeszcze raz dziękuję za wsparcie.
Re: Baculum - Restore 31 lip 2017 - 08:51:11

Send PM

Witaj scandal40,

Z tą uwagą to już wyjaśnione bo właśnie zauważyłem, że dokumentacja jest już aktualna na bacula.org :-)

Co do mapowanego dysku to nie wiem, gdyż małą mam styczność z windows. Jak chcesz, to możesz otworzyć nowy wątek na forum, może ktoś inny pomoże.

Pozdrawiam
Marcin Haba (gani)
Re: Baculum - Restore 31 lip 2017 - 16:19:34

Send PM

gani
Jeżeli chcesz, to możesz dodać taki "feature request" do bug trackera Bacula ( [bugs.bacula.org] ), aby komenda "restore" mogła używać także klienta z restore job. Jeżeli żądanie to będzie rozpatrzone, to chętnie dodam wsparcie do tego w Baculum.

Taką funkcjonalność (RestoreClient Job directive) przygotowaliśmy jeszcze dla wersji BC 5.x, jednak Kern był ówcześnie mocno zajęty więc nie dostał się do głównego repozytorium. Teraz jak tylko skończymy prace nad nowymi funkcjonalnościami dla Directory Server Plugin to przygotowany zostanie nowy patch dla najnowszej wersji BC.

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: Baculum - Restore 31 lip 2017 - 22:07:17

Send PM

Witam,

Odinstalowałem całkowicie v7. Wgrałem 9.0.2. Niestety combo nie pokazuje się i w logu też nie ma śladu ostatniego błędu ([5] quit). Po prostu pokazuje sie szare tło i zadanie nie startuje. Tym razem w logach nie znajduję nic, co mogło by pomóc... a może powinienem coś zrobić? (instalacja API i baculum przebiegła bez problemu)
Re: Baculum - Restore 01 sie 2017 - 09:11:15

Send PM

Witaj scandal40,

Tak jak pisałem ten combobox będzie w wersji po 9.0.2, a nie w 9.0.2. Gdy przygotowywałem tą zmianę, to 9.0.2 była już wydana.

Błędów w logu nie widzisz, gdyż teraz w Baculum są dwa rodzaje logów: logi z Web i logi z API. Te pierwsze możesz włączyć przez web interface, te drugie (w których błąd będzie widoczny) załącza się ręcznie w pliku konfiguracyjnym API (opcja debug = "1").

Podsumowując, potrzebujesz poczekać na nowe wydanie.

Pozdrawiam
Marcin
Re: Baculum - Restore 01 sie 2017 - 09:13:48

Send PM

Tego "Po" nie doczytałem smiling smiley .. przepraszam za pomyłkę. Przeskok do ver.9 to jednak sporo zmian... dziękuję jeszcze raz.
Re: Baculum - Restore 01 sie 2017 - 09:15:52

Send PM

Nie ma sprawy :-) Udanego użytkowania.

Z pozdrowieniami
Marcin Haba (gani)
Re: Baculum - Restore 11 sie 2017 - 12:54:50

Send PM

Witam,

Zauważyłem, że wyszła wersja 03... i faktycznie pokazuje sie box z wyborem Restore-Job. Niestety nic sie nie zmieniło - Restore Job ne startuje, a tym razem z logu nic nie wynika (przynajmniej dla mnie). Czy moge prosić o zerknięcie na log:

log-baculum

Może coś mi umyka.... dziękuję z góry...
Re: Baculum - Restore 11 sie 2017 - 13:06:21

Send PM

Dodatkowo załączam link do filmiku:

baculum-restore-film
Re: Baculum - Restore 11 sie 2017 - 13:06:32

Send PM

Witaj scandal40,

W zamieszczonym logu nie widać żadnej akcji 'restore', coś jakby ktoś chodził po krokach wizardu ale nie zakończył go uruchomieniem zadania. Nie widzę nic podejrzanego w tym logu.

Myślę, że przydatny też tutaj byłby log z API. Logowanie API można załączyć w /usr/share/baculum/htdocs/protected/API/Config/api.conf zmieniając w sekcji [api] opcję 'debug' na "1". Utworzony log z API będzie w lokalizacji /usr/share/baculum/htdocs/protected/API/Logs/

Aha, jeszcze jedno. API i Web powinny być zaktualizowane jednocześnie, aby ten restore u Ciebie zadziałał.

Z góry dzięki za sprawdzenie tego logu.

Z pozdrowieniami
Marcin Haba (gani)
Re: Baculum - Restore 11 sie 2017 - 13:12:53

Send PM

Witaj scandal40,

Dzięki za zamieszczony filmik.

No, restore nie startuje ani nie widać po nim śladu. Ciekawa sprawa.

Poczekam na log z API.

Z pozdrowieniami
Marcin
Re: Baculum - Restore 11 sie 2017 - 13:13:12

Send PM

Hej,

Przesyłam link do logu API - dzięki:

log-API-baculum
Re: Baculum - Restore 11 sie 2017 - 13:32:33

Send PM

Witaj scandal40,

Masz trochę starszą wersję serwera Bacula (5.2.6). Wygląda na to, że parameter komendy restore 'restorejob' w wersji 7.0 został zmieniony z 'restore_job' na 'restorejob'.

Z treści commita nie jestem w stanie powiedzieć czy ten paramter działa w 5.2.6 jako restore_job czy też nie.

Proponuję spróbować tego patcha do wersji 9.0.3:

restore_job patch

Jeżeli restore_job działał w 5.2.6 (nie mam pod ręką aby sprawdzić) to zmiana z patcha zadziała u Ciebie.

Z pozdrowieniami
Marcin Haba (gani)
Re: Baculum - Restore 13 sie 2017 - 11:38:49

Send PM

Witaj gani,

Veni, vidi, vici smiling smiley ... sprawdzona na Debian Stretch (nowsza bacula, bez patcha), oraz na Debian Jessie (starsza bacula z patchem) - śmiga, aż miło. Podziękowania...
Re: Baculum - Restore 14 sie 2017 - 12:34:40

Send PM

Witaj scandal40,

Dzięki za potwierdzenie. Cieszę się smiling smiley

Pozdrawiam
Marcin
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować