Bacula - kopia zamapowanego dysku w Windows

Wysłane przez scandal40 
Bacula - kopia zamapowanego dysku w Windows 31 lip 2017 - 09:36:19

Send PM

Witam,

Czy ktoś może zna rozwiązanie problemu backupu dysku zamapowanego pod Windows. Mam oczywiście batch z mapowaniem, bacula w64 service startuje jako administrator, ale i tak log pokazuje brak dostępu do kopiowania plików z zasobu (batch mapuje dysk nawet jako Administrator z tymi samymi danymi logowania co serwis baculi w windows) ... backup pokazuje x plików skopiowanych o wartości 0 bajtów... i nic nie pomaga. Z góry dziękuję za pomoc.
Re: Bacula - kopia zamapowanego dysku w Windows 31 lip 2017 - 16:38:29

Send PM

Na początek powinieneś odpowiedzieć sobie na jedno ale za to najważniejsze pytanie: dlaczego chcesz backupować dysk sieciowy? W 99,9% przypadków backup należy wykonywać u źródła danych czyli z serwera udostępniającego te zasoby sieciowe. To zawsze rozwiązuje tego typu problemy.

> bacula w64 service startuje jako administrator
Jeśli jest to domyślna instalacja to serwis nie startuje jako administrator tylko system, a to powoduje że kontekst dostępu do zasobów sieciowych nie jest tożsamy z administratorem i jest problem z dostępem. Kiedyś dawno temu był wątek na bacula-users w tym temacie. Poszukaj tam rozwiązania - o ile padło.

> batch mapuje dysk nawet jako Administrator z tymi samymi danymi logowania co serwis baculi w windows
Z tego co wiem, to formalnie nikt nie testował poprawności działania klienta bacula-fd na koncie innym niż system (co nie oznacza, że nie będzie działać). Jeśli jednak bacula-fd działa na koncie system to niczego nie zmienia, że mapuje dysk poprzez konto administrator.

> backup pokazuje x plików skopiowanych o wartości 0 bajtów ...
Ale podczas wykonywania daje jakieś ostrzeżenia? Mógłbyś pokazać swoje logi? A może to jakiś antywirus blokuje dostęp? A może tak masz poustawiane uprawnienia? A problem występuje tylko przy tym Windowsie, testowałes montowanie bezpośrednio na serwerze backupowym (co o tyle jest lepsze, że dane fruwały by przez sieć tylko raz a nie dwa razy - pomyślałeś o tym)?

Zmiennych jest na tyle dużo, że lepszym pomysłem będzie zainstalowanie bacula-fd na serwerze udostępniającym dysk sieciowy, a nie na kliencie go montującym.

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: Bacula - kopia zamapowanego dysku w Windows 31 lip 2017 - 17:59:57

Send PM

Witam,

Dziękuję za info. Odnośnie pytania:

Sprawa mieści sie w tym 0,01% ... dane klienta są na takim pseudo-nasie... dysk seagate z wbudowanym panelem... brak pakietu fd.

Kwestia uprawnień serwisu w windows się zgadza.. startuje lokalnie, ale nie ma problemu z uruchomieniem jako Administrator - tylko że to nie działa przy kopiowaniu z zasobu mapowanego.

Log mówi jasno:
27-Jul 12:34 serwer-fd JobId 65: Cannot open "i:/PIT2016/PIT-37, agnieszka pilarska.~PITY2016NG": ERR=Klient nie ma wymaganych uprawnie<F1>

Najdziwniejsze jest to, że serwis bacula w windows działający na prawach administratora, wykonujący batch, który mapuje dysk dokładnie jako ten sam user z tym hasłem wywala taki komunikat. Batch wykonywany z poziomu windows działa bez zarzutu. W analogicznej sytuacji, ale pod klientam linuksowym (mam na num zasób podmontowany pod /var) działa bez problemu.

Faktycznie mogę zamapować udział (zamontować) bezpośrednio na serwerze baculi i wtedy robić kopię. Na razie jednak poradziłem sobie rsyncem w batchu, który synchronizuje na dysk lokalny windowsa a potem działa juz bacula.

Pozdrawiam
Re: Bacula - kopia zamapowanego dysku w Windows 01 sie 2017 - 00:56:50

Send PM

scandal40
Najdziwniejsze jest to, że serwis bacula w windows działający na prawach administratora, wykonujący batch, który mapuje dysk dokładnie jako ten sam user z tym hasłem wywala taki komunikat.

To jest klasyczny problem systemu Windows a nie Bacula.

scandal40
Faktycznie mogę zamapować udział (zamontować) bezpośrednio na serwerze baculi i wtedy robić kopię. Na razie jednak poradziłem sobie rsyncem w batchu, który synchronizuje na dysk lokalny windowsa a potem działa juz bacula.

Jak to mówią: jak stryjenka uważa... dzięki temu mam pracę, bo muszę poprawiać oczywistości. smiling smiley

--
Profesjonalne usługi Bacula: [www.bacula.com.pl]
Re: Bacula - kopia zamapowanego dysku w Windows 01 sie 2017 - 06:44:47

Send PM

To jest klasyczny problem systemu Windows a nie Bacula.

dlatego sam nie używam jeśli nie muszę smiling smiley

Jak to mówią: jest pytanie, jest odpowiedź smiling smiley
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować